< ZK w Łubianie

Przedstawienie profilaktyczne "TV Zdrowie"

Dnia 27 marca 2019r., grupa uczniów z klasy VIIB, VIII SP oraz IIIPG, zaprezentowała przedstawienie profilaktyczne o tematyce prozdrowotnej. Występ został przygotowany w ramach realizacji programu edukacyjnego „Trzymaj Formę”, którego celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

Przedstawienie, oparte na autorskim scenariuszu, miało formę serwisu informacyjnego, w którym odniesiono się do licznych statystyk dotyczących nawyków żywieniowych Polaków. Ponadto po obu stronach sceny zaprezentowano złe i dobre zachowania mające wpływ na nasze zdrowie. Zwrócono uwagę między innymi na szkodliwe działanie wszelkiego rodzaju używek oraz na to, że warto zadbać o regularność spożywanych posiłków, czy też mądre wprowadzanie różnego rodzaju diet. Ważnym punktem było również przypomnienie tego, jak w dzisiejszym świecie pełnym pokus, istotne jest bycie asertywnym oraz o tym, że wsparcie rodziny jest niezbędne, aby móc zawalczyć o siebie i swoje zdrowie.

Po zakończonym przedstawianiu odniesiono się do wyników sondy, która została wcześniej przeprowadzona wśród uczniów naszej szkoły. Młodzież odpowiadała na dwa pytania: „Dlaczego warto dbać o nasze zdrowie?” oraz „Co niszczy nasze zdrowie?”. Najciekawsze odpowiedzi umieszczono po obu stronach sceny. Na pytanie: „Dlaczego warto dbać o nasze zdrowie?” uczniowie odpowiedzieli, np. dlatego, że życie jest tylko jedno, czy też po to, aby móc spełniać marzenia. W odpowiedzi na pytanie o czynniki, które nie sprzyjają zdrowiu padało głównie, że są to: alkohol, papierosy, narkotyki, wszelkie używki, dopalacze, ale również pojawiła się odpowiedź, że to my sami jesteśmy największym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Na zakończenie przeprowadzono krótki quiz „Co wiesz o zdrowym stylu życia?”, gdzie osoba, która prawidłowo odpowiedziała na zadane pytanie, w nagrodę otrzymywała mandarynkę oraz ciasteczko zbożowe. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w tej zabawie, a całe wydarzenie śledzili z ogromną ciekawością.

W przedstawianiu wzięli udział:
VIIB SP: Maurycy Jendernal, Joanna Litwin, Wiktoria Peplińska i Agata Tuszkowska.
VIII SP: Sebastian Borzyszkowski i Gabriel Piekarski.
III PG: Izabela Brandt, Amelia Buszman, Weronika Górna, Norbert Hinc, Anna Karcz, Karolina Kulas, Martyna Kuśmierek, Robert Marszałkowski, Paweł Sobiechowski i Paweł Szarmach.

Pomoc techniczna: Maksymilian Gliszczyński, Wiktor Kinowski, Damian Kulas, Natalia Lipiec, Aleksandra Pellowska i Norbert Sabisz.

A. Kreft