< ZK w Łubianie

Międzyklasowy konkurs kulinarny - Garnek Zdrowia

Dnia 3 czerwca 2019 roku w naszej szkole odbył się miedzyklasowy Konkurs Kulinarny „Garnek Zdrowia”. Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Trzymaj Formę”, którego celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. Każdą klasę od V SP do III PG reprezentowała 3-osobowa drużyna, która miała za zadanie, w wyznaczonym czasie, przygotować wybraną przez siebie, zdrową potrawę. Zanim jednak zespoły przystąpiły do rywalizacji, wszyscy uczestnicy wzięli udział w krótkim szkoleniu BHP związanym z zasadami pracy w szkolnej kuchni oraz pracy z przyrządami kuchennymi. Po szkoleniu nastąpiło przygotowanie stanowisk poszczególnych drużyn oraz właściwa część konkursu, czyli przyrządzenie potraw. Wszyscy uczniowie z zapałem przystąpili do tego zadania, a przygotowywanie swoich popisowych dań sprawiło im mnóstwo frajdy i zabawy. Uczestnicy mieli nie tylko przyrządzić zdrową potrawę, ale również estetycznie ją zaprezentować na swoim stanowisku. Oceny prac drużyn dokonało jury w składzie: pani Maria Litwin, pani Barbara Rekowska oraz pani Oliwia Słomińska. Wyniki konkursu ogłoszono 5 czerwca. Laureatami zostały następujące klasy:
I miejsce- klasa Va (skład zespołu: Juliusz Ciepliński, Mateusz Gostkowski, Aleksandra Lewandowska)
II miejsce- klasa VIIIa (skład zespołu: Klaudia Bernardo, Sebastian Borzyszkowski)
III miejsce-ex aequo klasa Vb (skład zespołu: Dominika Buszman, Zuzanna Jankowska, Nikodem Wołoszyk) oraz klasa III PG (skład zespołu: Maksymilian Gliszczyński, Kacper Modrzejewski, Paweł Sobiechowski)

Laureaci otrzymali następujące nagrody:
I miejsce: 2-godzinny wstęp do kręgielni,
II i III miejsce: 1-godzinny wstęp do kręgielni.

Wszystkie klasy biorące udział w konkursie otrzymały również „Bon na szczęśliwy numerek dla całej klasy” do wykorzystania w wybranym dniu w roku szkolnym 2019/2020. Bon zwalnia całą klasę z niezapowiedzianych kartkówek oraz odpowiedzi ustnych na wszystkich lekcjach w danym dniu. Osoby, które reprezentowały swoje klasy dostały również owoce oraz warzywa, a zespoły, które zajęły miejsca na podium także nagrody książkowe.
Ponadto wszyscy uczniowie od klasy V SP do III PG, którzy wsparli swoje zespoły w przygotowaniach do konkursu, otrzymali drożdżówki oraz długopisy.
Tak atrakcyjne nagrody udało się zrealizować dzięki hojności i życzliwości sponsorów.
Podziękowania kierujemy do:
Firmy Zajazd Leśny Dworek za przekazanie środków finansowych na zakup nagród,
Starostwa Powiatowego w Kościerzynie również za przekazanie środków finansowych na zakup nagród,
Firmy Piekarnia Cukiernia B&J Jarzębińscy za przekazanie drożdżówek dla wszystkich uczniów objętych konkursem,
Państwa Joanny i Piotra Peplińskich za przekazanie owoców i warzyw,

Celem konkursu „Garnek Zdrowia” było przede wszystkim zwrócenie uwagi uczniów na znaczenie zdrowego odżywiania w życiu każdego z nas. Jednak udział w konkursie dostarczył im również mnóstwo zabawy, wykształcił umiejętność pracy w grupie oraz uczył zdrowej rywalizacji.
Wszystkim laureatom gratulujemy!

A. Kreft