< ZK w Łubianie

Festyn rodzinny w naszej szkole

W niedzielę, 9 czerwca br. odbył się w naszej szkole coroczny Festyn Rodzinny. Było to już dziewiętnaste spotkanie, mające na celu integrację poprzez zabawę. Dyrekcja ZK, Rada Rodziców, pracownicy i Grono Pedagogiczne z uczniami przygotowali mnóstwo atrakcji.
Imprezę brawurowo poprowadziła p. Anna Cupa – nauczycielka języka kaszubskiego w naszej szkole.
W piękny, słoneczny dzień tłumnie zgromadzeni goście, dorośli i dzieci korzystali z różnych atrakcji, m.in.: zjeżdżalni, rodeo, sumo, basenu z kulkami i karuzeli. Chętni zmierzyli się w rozgrywkach siatkówki i piłki nożnej.
Sporo konkursów i zabaw dla najmłodszych przygotowali uczniowie klas VI – VIII. Można było pomalować twarz, dmuchać duże bańki, pokonywać mały tor przeszkód, zagrać w bulle, zrobić zdjęcie w fotobudce, czy wyrazić swoje emocje na papierze kolorowymi kredkami.
Na scenie, udostępnionej nieodpłatnie przez Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, swoje umiejętności zaprezentowali nasi uczniowie, członkowie zespołu „Łubiańsczé Gzubë”, propagującego tańce kaszubskie, tancerze z Centrum Tańca „Szczepan”, uczniowie uczęszczający na zajęcia taneczne z nowoczesnego tańca kaszubskiego, uczniowie klasy VIII wciągający do „Belgijki” gości przybyłych na festyn oraz nasi drugoklasiści prezentujący się w tańcach klasycznych.
Podczas festynu uczennice gimnazjum przedstawiły raport z realizacji projektu ekologicznego pt.: OSCZĘDZAJ, A NIE TRUJ NAS SWOIM DYMEM. W ramach projektu wszyscy obecni mogli naocznie stwierdzić, że to jaki dym wylatuje z komina zależy od sposobu spalania opału.
Wokalne i instrumentalne zdolności pokazali uczniowie ćwiczący pod kierunkiem naszego nauczyciela muzyki. Wspomagali go, grając na trąbkach i „diabelskich skrzypcach”.
Członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Niflheim” zapraszali do swojej osady. Można tu było spróbować walki na miecze, strzelania z łuku i rzutu oszczepem do tarczy.
Jak każdego roku na naszym festynie nie zabrakło poczęstunku. Był chleb ze smalcem, kawa oraz ciasta. Przepyszne ciasta i smalec to zasługa sponsorów, naszych Rodziców, którym serdecznie dziękujemy. Uczniowie klasy VIIb piekli smakowite gofry.
Swoje stoisko na festynie miało stowarzyszenie „Otwarte serca” na którym można było zakupić ozdoby wykonane przez niepełnosprawnych.
W trakcie festynu można było nabywać losy loterii fantowej, możliwej dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców. Po godz. 18 odbyło się losowanie nagród, m. in. sprzętu gospodarstwa domowego, turystycznego, komputerowego, porcelany. Na koniec rozlosowano dwie główne nagrody. Do rąk szczęśliwych dwóch zwycięzców trafił serwis kawowo - obiadowy z porcelany oraz rower.
Gorąco dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji festynu. Wsparcia naszemu przedsięwzięciu udzielili między innymi:
Rada Rodziców Zespołu Kształcenia w Łubianie,
Zakłady Porcelany Stołowej LUBIANA S.A.
Starostwo Powiatowe w Kościerzynie,
Sołtys wsi Łubiana Pan Marcin Żurek,
Stowarzyszenie Przyjaciół Wdzydz - Pan Krzysztof Lisakowski,
Firma OLTRANS - Pan Olgert Hewelt,
Państwo Monika i Jarosław Litwin,
Państwo Joanna i Piotr Peplińscy,
Państwo Gabriela i Dariusz Jereczek,

B. Rekowska