< ZK w Łubianie

"Dni Mózgu"

15 marca 2019r. grupa uczniów z klasy VIIa, VIIb, VIII SP oraz III PG, pod opieką pani Oliwii Słomińskiej oraz pani Anny Kreft, uczestniczyła w zajęciach biologicznych w ramach „Dni Mózgu” organizowanych przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Podczas wizyty na Wydziale Biologii młodzież uczestniczyła w ćwiczeniach pt. „Elektryczna aktywność mózgu”, na których to mieli okazję zaobserwować na ekranie monitora pracę mózgu ochotnika podpiętego do specjalnych elektrod. Uczniowie wzięli również udział w zajęciach laboratoryjnych „Preparatyka tkanki nerwowej”, na których została im przybliżona tematyka układu nerwowego, a następnie każdy samodzielnie wykonał preparat mokry z mózgowia szczura.

Uczestniczyliśmy również w dwóch wykładach, pierwszy „Sąd nad przestępcą- rozprawa neurobiologiczna”, miał formę rozprawy sądowej. Podczas wykładu poruszono kwestię tego, czy budowa mózgu oraz poziom hormonów predysponuje nas do bycia przestępcą. Drugi wykład pt. „Podróż na Marsa” skupiał się na różnicach pomiędzy kobietami a mężczyznami, na budowie mózgu oraz działaniu tych samych hormonów w przypadku mężczyzn i kobiet. Poruszono również kwestię tego, czym jest płeć oraz jakie cechy świadczą o tym, jakiej płci jest dana osoba. Dodatkowo chętni uczniowie wzięli udział w wykładzie „Neurochirurgia dziś i jutro” prowadzonym przez studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie przybliżono słuchaczom, czym zajmuje się neurochirurgia, a wykład opatrzono licznymi zdjęciami oraz pokazami.

Wizyta na Wydziale Biologii pozwoliła uczniom na utrwalenie zagadnień, z którymi spotkali się już na lekcjach biologii, ale również zdobycie nowej, interesującej wiedzy, co być może sprawi, że część z tych osób postanowi związać swoją przyszłość z naukami biologicznymi.

A. Kreft