< ZK w Łubianie

Gwiôzdka jidze przez Łubianã

Uwaga! Uwaga! Kolędnicy kaszubscy ruszają na ulice Łubiany. W dniach 22 i 23 grudnia będą odwiedzać domostwa, by zostawiać radość i szczęście oraz pośpiewać po kaszubsku i życzyć Wiesołëch Gòdów.

Przedstawienie kolędników kaszubskich przygotowali uczniowie VI i VII klasy w ramach zajęć z języka kaszubskiego. Wśród postaci są:
– Gwiôzdor, chtëren rozdôwô darënczi
– Barón, co wëbòdze wszëtką biédã
– Bòcón, jaczi roznôszô dzecë
– Pùrtce, co straszą piekłã, jeżle nie mdzemë grzeczny
– Smierc, jakô przëbôcziwô, ò tim, co nas wszëtczich czekô
– Baba i Dżad, jaczi szkalëją i robią wiele szpòrtu
– Kón, co robi wiele trzôskù
– Szandara, jaczi pilëje pòrządkù.

Tradycja kolędowania na Kaszubach sięga dawnych wieków, kiedy to kolędnicy przynosili radość i powodzenie dla danego domostwa. Łubiańskie Gwiżdże również przynoszą radość, muzykę oraz kaszubskie życzenia, które zostawiają w każdym domu.

Kaszubskie przedstawienie kolędnicze uczniowie z Łubiany zaprezentowali już na dwóch występach w Kościerzynie. W czwartek 13 grudnia zaprezentowali się w Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” podczas wieczoru „Tradycje bożonarodzeniowe na Kaszubach”, a w niedzielę 16 grudnia wystąpili na rynku w Kościerzynie podczas festynu „Świąteczne kolędowanie”.

Wszëtczim z lëżnoscë Gòdów żëczimë wiele redotë, miłotë, ùsmiéwkù i nôdzeje, a téż szczescô na Nowi Rok. Żëczi Łubiańskô Gwiôzdka.

A. Cupa-Dziemińska