Wycieczka do Gdańska

21 czerwca 2017 roku uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, którzy uczęszczają na zajęcia z języka kaszubskiego, wraz z nauczycielami: p. Ireną Czapiewską, p. Jolantą Nakielską, p. Oliwią Słomińską i p. Arkadiuszem Priebą wybrali się na wycieczkę do Gdańska.

Pierwszą atrakcją wyjazdu było zwiedzanie najpiękniejszych ulic w mieście – ulicy Długiej i Długiego Targu. Dzieci podziwiały najwspanialsze budowle Gdańska, jak Ratusz, Dwór Artusa czy Żuraw, Fontannę Neptuna oraz przepięknie zdobione kamienice.

Następnym punktem programu było Narodowe Muzeum Morskie. Tam uczniowie brali udział w warsztatach edukacyjnych: „Dlaczego woda jest mokra?” oraz „Dlaczego woda jest słona?”. Ogromne wrażenie wywarła na nich Interaktywna wystawa dla dzieci „Ludzie-Statki- Porty. Dzieci poznały tam wiele ciekawych zagadnień związanych z morzem, np. jak powstaje wir morski i fala tsunami?, jak działa bateria słoneczna?. Mogły wcielić się w rolę kapitana i dowodzić jednostką z pokładu mostka kapitańskiego. Zdobyły również wiedzę na temat życia portu oraz codzienności życia ludzi morza.

Potem popłynęliśmy statkiem pirackim na Westerplatte. Dzieci zobaczyły na półwyspie słynny pomnik Obrońców Wybrzeża, cmentarz poległych żołnierzy oraz Wartownie nr 1. Na pokładzie statku „Lew” czekała na wszystkich miła niespodzianka – krótki koncert muzyki szantowej.

Na koniec udaliśmy się do McDonalda na pyszny posiłek.

Uczniów urzekła przepiękna, zachwycająca architektura i niecodzienna atmosfera Gdańska. Szczęśliwi i uśmiechnięci powrócili do Łubiany.

O. Słomińska